Esemény

Kárpáty Ernő: A gútaiaknak biztonságban kell éreznie magukat a városukban

Bemutatta programját Kárpáty Ernő polgármesterjelölt és csapata.

Reggelire és egy jó beszélgetésre várta az tizenkettő személy azokat, akik kíváncsiak voltak arra, hogy hogyan képzeli el a város jövőjét az maroknyi csapat, akik felsorakoztak Kárpáty Ernő mellett. A polgármesterjelölt nem csak a városvezetési programját ismertette, de valamennyi programpont felelősét, és azok elképzeléseit bemutatta az eseményen az összegyűlt sokaságnak.

Jó néhány gútait érdekelt az, hogy milyen irányba vezetné városát az a pártfüggetlen társaság, melyben fiatalok és sokat látott szakemberek is helyet kaptak. Valamennyien bizonyítottak már a maguk területén és ezt tovább szeretnék folytatni a lakhelyüket szolgálva.

Fontos, hogy a gútaiak otthon érezzék magukat a városukban, itt akarjanak lakni, itt akarjanak maradni, és biztonságban érezzék magukat. A programjainkat is ezen alapelvek mentén állítottuk össze

– kezdte mondandóját Kárpáty Ernő, aki elsőként Németh Ivetát szólította maga mellé. A városi képviselő és tanács tag kiemelte, hogy első helyre a gútai emberek megvédése került, hiszen az elszálló energiaárak miatt sokak jövője, létbiztonsága került veszélybe, így most a város lakosainak biztonsága mindennél fontosabb.

Állandó kapcsolatban kell lenni a lakosainkkal, illetve egy kríziscentrumot alakítanánk ki, ahol a lakhatási gonddal küzdőket segítenénk, emellett kis területű lakások építésével támogatnánk a lakókat. Mindezek mellett állandó tanácsadással segítenénk a gútaiakat, például, ha jogi problémáik adódnak

– fejtette ki Magyar Asszonyok Ligájának elnöke.

Kárpáty Ernő és Németh Iveta

A számok emberét, Pelikán Andreát kérte maga mellé másodiknak Kárpáty Ernő, aki elmondta, hogy közép-hosszútávú tervben újítanák fel a város járdáit, az utakat és egy kerékpárút fejlesztési koncepciót is kidolgoztak, illetve számos közlekedési, illetve útba igazító táblát is kihelyeznének a településen.

Mivel a városunkon jelentős az átmenő forgalom biztosítani kell a biztonságos közlekedés feltételeit mindenkinek, menjen az ember gyalog, kerékpárral vagy autóval. Nem csak a városban lévő kerékpározás lehetőségét teremtenénk meg, hanem a közeli falvakat is összekötnénk kerékpárutakkal

– vélekedett a képviselőjelölt.

Következőként a városi sportélet támogatása került terítékre, amiről maga Kárpáty Ernő szólt, hiszen a sportbizottság vezetőjeként, klubvezetőként nagy tapasztalatokkal bír.

Rengeteg tehetségünk van, akinek profi a mentalitása, de amatőr körülmények között kell boldogulnia, utóbbin kell változtatnunk, hogy ne vesszenek el a talentumaink. Nekem az az álmom, hogy Gútának olimpikonja lehessen. Ezen felül élményeket, közösségi tereket kell biztosítanunk a gyerekeknek, ez pedig játszóterek és a sportlétesítmények fejlesztésével érhető el

– fogalmazott a korábbi válogatott sportoló.

Angyal Béla, mint a klasszikus szociális programpontok felelőse azzal kezdte, hogy Gúta lakossága is Európához hasonlóan úgynevezett elöregedő társadalom, azaz a lakók többsége 60 év feletti, így erősíteni kell az időseket támogató szervezeteket, rendszereket.

A város bevételeinek 5%-át a szociális intézkedésekre kellene fordítanunk, illetve meghonosítanánk az egészségügyi okosórák használatát. Ez a szerkezet egy figyelő központban jelzi viselőjének élettani adatait, sőt azt is, hogy mozog-e, és felveszi kapcsolatot az adott személlyel, vagy éppen a mentőkkel, ha arra szükség van, így az egyedül élő idősek is jóval nagyobb biztonságban lennének a településünkön

– tudatta a sokat látott képviselő.

Kárpáty Ernő és Angyal Béla

Ahol nincs társadalmi és kulturális élet az a város halott

– kezdte in medias res mondandóját Samu István képviselő, aki egy rendezvény, egy kulturális naptár, kalendárium elkészítését vizionálta, aminek elkészítésében együttműködnek a különböző bizottságok, melyben a gútai események, megmozdulások egymást segítve, támogatva követik, egészítik ki egymást.

Városunk rendezvényei számos embert vonzanak a környező falvakból, községekből, mi vissza szeretnék állítani Gúta kistérségi központi szerepét, ami a múltban jellemezte

Kárpáty Ernő és Samu Isvtán

– vélekedett a Corvin Mátyás Alapiskola történelemtanára.

Egy újabb rutinos képviselő Forró Tibor kapott szót, aki elárulta, hogy Gútát a vizek városának képzelik el, ha már ilyen remek adottságai vannak, ám ezek többségében kihasználatlanok.

A vízi turizmusban óriási lehetőségeink vannak, hiszen tavak és folyók mentén élünk. Folyami hajózás, kenu túrák, strand létesít, illetve a természeti értékek védelmi is kiemelt célunk – tudatta a képviselő.

Klímaváltozás hatásai elleni védekezésről beszélt Tóth Péter agrármérnök, aki emlékeztetett rá, hogy ez ugyanolyan fontos egy városnál, mint egy mezőgazdasági területnél is.

Gúta zöld és vízfelületeit nem csak gondozni, de bővíteni is kell, hiszen ezzel tudunk védelmet biztosítani a globális felmelegedés hatásainak, melyet már napjainkban is a bőrünkön érzékelünk

– szögezte le a képviselőjelölt.

Kárpáty Ernő és Tóth Péter

33 éve alatt nem készült el a városi szennyvíztisztító, pedig az már egy emberöltő és annak idején részt vettem ennek a tervnek a kidolgozásában, ez így nem mehet tovább. Azok, akik nincsenek a rendszerre kötve alaposan a zsebükbe kell nyúlniuk, ez pedig igazságtalan, ezen változtatni kell

– osztotta meg gondolatait Ferencz László építészmérnök, képviselő.

Városunk átláthatósága a Transparency International listáján is a legrosszabbak közé került, ami egy vörös, egy riadó jelzés. Mi be akarjuk vonni a lakosokat a városi költségvetés felhasználásába, ez sok helyen kipróbált, működik. Az emberek döntsenek, ne a politikusok

–nyomatékosította Forgács Attila képviselő.

Kertai Krisztián digitalizációs szakember a városi energiafelhasználás észszerűsítéséről, modernizálásáról beszélt, ami szerinte most a leginkább időszerű.

Terveket, projektokat kell készítenünk az energetikai megújulást igénylő középületekről, hogy az ezek modernizálásra kiírt pályázatoknál az elsők lehessünk. Ezen felül fel kell mérnünk, hogy hogyan tudjuk a legkevesebb energiát felhasználni úgy, hogy biztosítsuk az önkormányzati szolgáltatásokat, ellátásokat

– vélekedett az IT szakember.

Kárpáty Ernő és Kertai Kristián

A fiataloknak Gútán kell a jövőt megteremteni, itt kell lehetőségeket, célokat biztosítani nekik

– kezdte mondandóját Szőköl István oktatásügyi szakértő, aki ezt alacsony fenntarthatóságú bérlakások építésével, építési telkek kijelölésével, illetve a városi iskolák támogatásával tenné meg.

Szüksége volna a városnak egy bölcsődére, ami hatalmas segítség a fiatal szülőknek, az oktatási intézményeink minőségének javítása is nagy vonzóerő egy városban, amivel nem csak az elvándorlást lehet megakadályozni, de a város jó hírét is öregbíti

– összegzett az egyetemi oktató.

Végül Balogh Árpád zárta a programbemutatót egy igen fontos témakörrel, ami nem más volt, mint a Gúta közbiztonsága.

Mindenképpen újra kellene élesztenünk a Közrendvédelmi bizottságot, hiszen sokan tapasztaljuk, hogy a fiatalok alkohol és drogfogyasztása gyakran már a közterületeken történik. Ez ellen széles körben fel kell lépnünk a rendőrség bevonásán túl, a megelőzés volna a legfontosabb. Iskolai előadásokkal, felvilágosításokkal. Ezzel együtt a városi térfigyelő rendszer felújítása, bővítése is időszerű, mindehhez egy non-stop figyelő rendszer tartozna, akik ha észlelnek valami rendellenességet azonnal értesíteni tudnák a megfelelő hatóságot

– osztotta meg gondolatait a Vám és pénzügyőr. 

Kárpáty Ernő és Balogh Árpád

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb