
A gyermeknevelés számos szülőnek nem csak örömforrás, hanem néha nehéz, kimerítő feladat is. Sokan érzik, hogy nem elég jók, a gyerekük nem figyel rájuk, hogy már reggel elveszítik a türelmüket, aztán egész nap csak magyaráznak, fegyelmeznek. Nekik kínál szakmai segítséget és megoldásokat a Gútán élő Kelemen Annamária szülőcoach, kommunikációs szakember.
Nem könnyű ma szülőnek lenni – ezt a legtöbb édesanya és édesapa nap mint nap tapasztalja. Sokan próbálják már másképp csinálni, mint korábban a szüleik, nem akarnak kiabálni, büntetni és fenyegetőzni, de mikor földhöz csapja magát a két éves gyermekük, mert nem kaphat meg valamit; „csakazértse” hallja meg, amit kérnek tőle, érthetetlen apróságokon borul ki, vagy a nagyobbik testvér folyton püföli a kisebbet, nincs más eszköz a tarsolyukban. Ezek a problémák sokakat érintenek, mégis kevés szó esik róluk. Szlovákiában ráadásul különösen nehéz olyan magyar nyelvű szakmai támogatást találni, amely a szülők nevelési nehézségeire is figyelmet fordít. A helyben is igénybe vehető, a közösségi médiában @gyermeknyelven elérhető új szolgáltatás ezen próbál változtatni.

Segítség nélkül maradt szülők?
Leginkább a saját szülői küszködésem inspirált arra, hogy az utóbbi 15 évben kommunikációs szakemberként szerzett tudásomat kiegészítsem, és a szülőtársaimnak is segítsek megérteni, mit próbál nekik üzenni gyermekük az olykor vakvágányra futott viselkedésével „gyermeknyelven”
– meséli Kelemen Annamária.
Sokan még mindig úgy gondolják, hogy egyedül kell megoldaniuk ezeket a nevelési problémákat, hiszen az előző generációk is „megoldották” valahogy. Azonban a mai világ teljesen más szülői kihívásokat tartogat. Az interneten olvasott cikkek, szülőtársi tanácsok vagy gyereknevelési könyvek kiváló információ források lehetnek, de olykor csak még több kérdést és bizonytalanságot szülnek.
A különböző szülőcsoportokon is azt láttam, hogy rengeteg kisgyermekes szülő küszködik ugyanazokkal a kérdésekkel és érzésekkel. Sokszor erőn felül teljesítenek, mégis úgy érzik, ez sem elég, hogy gördülékenyebben menjenek a hétköznapok. Azt is gyakran tapasztalom, hogy a szülők nem mernek segítséget kérni, mert attól tartanak, hogy ezzel beismerik, hogy kudarcot vallottak. Pedig néha már az is segítség, ha valaki meghallgat minket ítélkezés és kéretlen tanácsok nélkül. Többek között ezt az elfogadó közeget kapják tőlem – illetve a Kapcsolódó Nevelés 5 hatékony eszközét, amelyek mankók lehetnek a fent említett embertpróbáló helyzetekhez. Ez az szemlélet segít megérteni, hogyan működnek az érzelmeink – nem csak a gyerekeké; a kibillent viselkedésük mögött mit éreznek és mire van szükségük igazából, és hogyan kapcsolódhatunk velük a mindennapokban
– mondja a szakember.

A coaching nem nevelési tanácsadás
Szlovákiában ez az első olyan magyar nyelven is elérhető szülőcoaching szolgáltatás, amely a szülői önismereten kívül a Kapcsolódó nevelés eszközeire is épít.
A találkozások során nem adok tippeket, nem mondom meg senkinek, hogyan legyen jobb szülő, hogyan nevelje a saját gyermekét. Nem célom a további bűntudatkeltés. Hiszem, hogy nem csak egy jó megoldás van és mindenkiben ott rejtőzik a saját válasza. Én azzal segítek, hogy igyekszem elmagyarázni, hogyan működünk mi szülők, mi rejtőzik gyermekeink viselkedése mögött, hozok kérdéseket, a Kapcsolódó Nevelés eszközeit és további önismereti szempontokat, amelyek előre visznek. Ezekkel valóban közös nyelvet beszélhetünk gyermekeinkkel
– fogalmazott Kelemen Annamária.
Egy új szemlélet a szülőségben
Az első lépés az, hogy a szülő felismerje, hogy lehet másképp. Ha ő kiegyensúlyozottabb, tudatosabb, van olyan eszköze, amihez nyúlhat feszült helyzetekben, akkor a gyermekével is könnyebb lesz. Ha jól jönne egy támogató beszélgetés, időpontot kérni üzenetben a [email protected] mail címen vagy a @gyermeknyelven közösségi médiás felületein lehet. Az első ismerkedő találkozás ingyenes
– zárja gondolatait a szakember.