EseményFelhívásHírekKultúraRégió

„A minőségből sosem engedek, nálam ez a legfontosabb!” – Gútának már söre is van

Városunk újabb szintet lépett a gasztronómia lépcsőjén, hiszen Gútának eddig volt már bora, sajtja, illetve kalácsa és egyéb pékáruink, de köszönhetően egy lelkiismeretes polgárunk álmának, már söre is, amit a Gútai Vásár és Búcsúban meg is kóstolhatunk, méghozzá csapolva.

Nyugat-Európában, illetve a nagy sörnemzeteknél szinte elvárás is, hogy a településeknek, kisebb városoknak saját söre legyen. Köszönhetően Kürti Imrének, ez nálunk is megvalósult. A sörfőző mesterrel beszélgettünk városunk történelmi italáról és annak keletkezéséről.

Dolgoztam Angliában és ott azt tapasztaltam az országot járva, hogy akár a legkisebb városoknak, sőt falvaknak is van saját söre, amit nem csak az oda látogatóknak kínálnak, de a helyiek is előszeretettel fogyasztanak, és nem utolsósorban büszkék rá. Akkor fogalmazódott meg bennem, hogy ilyen nekünk is kellene Gútán

– kezdte mesélni történetét Kürti Imre, aki arról is beszélt, hogy a gondolatot tett követte és vásárolt is egy sörfőző berendezést, ám az élet közbeszólt.

A Gútai sör dobozba is kapható

A koronavírus járvány előtt kezdtünk volna bele az álom megvalósításába, ám ahogy sok minden mást ezt is keresztbe húzta a Covid, így el is kellett adni a sörfőző berendezésünket, ám nem adtuk fel.

– fejtette ki a sörfőző, aki azt is elárulta, hogy folyamatosan képezte magát, és a sörfőzés minden mozzanatát, titkát, módszerét ki akarta tanulni.

Negyvennél is több főzdében jártam és igyekeztem mindent elsajátítani. Egyet biztosan tudtam, hogy a minőségből sosem engedek, nálam ez a legfontosabb, ebben a szellemben is valósíthattam meg a gútai sört.

– mondta Imre, akitől megtudtuk, hogy bár saját főzdéje nincsen, az ital készítésének folyamatát az elsőtől az utolsó lépésig ő végzi.

A sörkészítés akár 6 hetes folyamat is lehet. A gútai sör receptjét egy nyugalmazott prágai sörfőző mesterrel alkottuk meg, amit én a mai kor igényeihez módosítottam a hideg komlós eljárással. A városunk söre egy klasszikus pilseni típusú láger sör

– osztotta meg a Kürti Imre, aki elmondta, hogy az Eleven név abból adódik, hogy ez az ital egy élő sör, ami nélkülözi a pasztőrözést és a szűrést is. A sör címkéje, logója is Imre fejből pattant ki, ami aztán Fitos Norberttel kreativitásával érte el végső formáját.

Itt mérik majd a Gútai sört

A mi kis sörfőző vállalkozásunk egy száz százalékig családi üzlet, amiben a feleségemmel együtt végezzük a teendőket. Bevallom a feleségem támogatása nélkül sosem valósulhatott volna meg ez az álom, hogy elkészíthessem az első gútai sört. Ebben az italban benne vagyunk mi is, szívvel-lélekkel.

– fogalmazott Imre, aki a jövőbe tekintve elárulta, hogy 2025-ben egy könnyedebb, nyárias sörrel rukkolnak majd elő és egyéb terveik is vannak.

Ragaszkodunk a kézműves műfajhoz, mert ahogy a sörkészítők mondása tartja: addig kézműves egy sör, amíg a sörfőző mondja meg, hogy mi kerüljön bele, amint a kereskedelmi, gazdasági szakember onnantól már más műfaj

– mondta mosolyogva a gútai sör megalkotója, akinek a nedűjét természetesen a Gútai Vásár és Búcsún is meg lehet majd kóstolni, ráadásul csapolt formában.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb